Europejscy nauczyciele poznali dziedzictwo Pszczyny, Górnego Śląska i Polski

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach bierze udział w realizacji projektu The ICT road to STEM through TCC w ramach programu Erasmus+. W październiku nasza szkoła była organizatorem tygodniowego szkolenia dla nauczycieli ze szkół partnerskich z Belgii, Finlandii, Łotwy, Norwegii, Słowacji. Gościliśmy 20 osób. Program szkolenia przewidywał warsztaty i wycieczki mające na celu przybliżenie uczestnikom pojęcia STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematics) i przygotowanie ich do zaplanowania wielkiego finału, czyli międzynarodowego wyzwania naukowego dla uczniów.

Nauczyciele z europejskich szkół, prócz szkoleń i warsztatów, poznawali także nasze dziedzictwo historyczno-kulturowe.

Pszczyna - Muzeum Zamkowe, Muzeum Prasy Śląskiej, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej 24.10.2017

Nauczyciele europejskich szkół zapoznani zostali z prowadzoną w naszej szkole edukacją regionalną i sposobami wykorzystania dziedzictwa przemysłowego oraz obiektów Szlaku Zabytków Techniki dla edukacji dzieci. Odwiedzili Muzeum Zamkowe, Muzeum Prasy Śląskiej oraz Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Zapoznani zostali z zeszytami ćwiczeń do edukacji regionalno-historycznej ("Dziedzictwo historyczno-kulturowe ziemi pszczyńskiej. Podróż przez cztery pory roku" oraz "Wehikuł czasu. Poznajemy nasze dziedzictwo kulturowe"), których autorkami są nasze nauczycielki. W tym dniu nauczyciele partnerskich szkół oraz nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach w sali konferencjnej ratusza pt.: „Town as a board game. Designing location based games for the smartphones”. Miasto to plansza do gry. Projektowanie gier terenowych na urządzenia mobilne”.

Kraków - Kopalnia Soli "Wieliczka" i Muzeum Inżynierii Miejskiej - 25.10.2017

Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas całego tygodnia były warsztaty w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, podczas których uczestnicy zbudowali napędzane odkurzaczem poduszkowce, zdolne przewieźć jedną osobę. W Muzeum zwiedziliśmy także dwie wystawy naukowe: „Więcej światła” i „Wokół koła”. Następnie udaliśmy się do Wieliczki, aby poznać technologię wydobywania soli. Wędrówka szlakami po zjawiskowo pięknych podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka” wywarła ogromne wrażenie na uczestnikach, zwłaszcza, że dla większości z nich była to całkowita nowość. Nasi goście poznali również elementy kultury i historii Polski podczas zwiedzania krakowskiego Starego Miasta i Kazimierza.

Zabrze - Kopalnie Guido i Królowa Luiza - 26.10.2017

Zwiedzanie Kopalń Guido i Królowa Luiza było nie tylko szansą poznania dawnych i nowoczesnych technologii w Polsce, ale też kultury i tradycji Śląska.
W Kopalni Guido nauczyciele odwiedzili dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 metrów. Pod ziemią znaleźli się dzięki autentycznej szoli – windzie używanej do dziś w działających kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajął zaledwie kilkadziesiąt sekund!
Na poziomie 170 metrów przewodnik opowiedział o pracy górników i tradycji związanej z ich patronką – św. Barbarą. Zaprowadził także naszą grupę do stajni i opowiedział o roli, jaką odegrały konie w historii górnictwa.
Na 320 metrach, uczestnicy szkolenia mieli okazję przyjrzenia się pracy maszyn górniczych i przejażdżki kolejką podwieszaną - jedyną tego typu kolejką górniczą na świecie udostępnioną dla turystów. Zwiedzanie Kopalni Guido zakończyło się w najgłębiej położonej restauracji w Europie, serwującej między innymi tradycyjny śląski żurek.
W Kopalni Królowa Luiza, w unikatowym na skalę Europy chodniku, nauczyciele zobaczyli wyrobiska kopalni, obrazujące, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Dowiedzieli się, jak wyglądało drążenie sztolni w twardych skałach, zobaczyli rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego i przyjrzeli się działaniu autentycznych, pracujących urządzeń: kombajnów, przenośników, ładowarek i wielu innych, w największym w Polsce podziemnym parku maszyn górniczych.
Bliskie spotkanie ze „złotem Śląska” było z pewnością niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.

Zobacz galerię zdjęć z Guido i Luizy - foto: M.Czarnecka

[MCz, IP, HN]

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!