Klasa V na wycieczce w Tarnowskich Górach

W środę, 30 maja, klasa V wybrała się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Wyruszyliśmy już o 7, aby o 9:00 wejść do Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie wzięliśmy udział w multimedialnej lekcji historii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Wędrując razem z przewodnikiem, oglądaliśmy m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Po wizycie w Muzeum Górnictwa pobraliśmy kaski, wsiedliśmy do górniczej windy i szybem Anioł zjechaliśmy na głębokość 40,5 m. Tu rozpoczęliśmy niezwykłą podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki oglądaliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe, potężne komory i labirynt korytarzy. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, niska temperatura i duża wilgotność, pozwoliły nam poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Dla ożywienia atmosfery zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi, z oddali słyszeliśmy odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.
Jedną z największych atrakcji trasy jest przepływ łodziami. Podróż dawnym chodnikiem odwadniającym dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć.
Po wyjściu z Kopalni, spacerując alejkami Parku Repeckiego, dotarliśmy do szybu Sylwester. Zeszliśmy krętymi schodami prowadzącymi do podziemnych przystani dla łodzi, którymi przepłynęliśmy 600-metrowy odcinek Sztolni Czarnego Pstrąga. To najstarszy w Polsce podziemny przepływ łodziami pomiędzy szybami Ewa i Sylwester oraz najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce, która również i nam dostarczyła wiele pozytywnych emocji.
W drodze powrotnej oczywiście wstąpiliśmy do Mc Donalds na pyszne lody i frytki.

[JP]

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!