Niezwykłe zajęcia edukacji regionalnej "Noc Świętojańska" w Żorskim Centrum Regionalnym

"Zabawa jest nauką, nauka zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”

 

26 czerwca chętni uczniowie klasy IV i V uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach - Osinach. I choć o edukacji mowa…my wcale się nie uczyliśmy…a właściwie uczyliśmy się, nie wiedząc, że się uczymy. Po prostu… dobrze się bawiliśmy!
Nasze zajęcia poświęcone były Nocy Świętojańskiej. Po krótkim wprowadzeniu czekały na nas same niespodzianki. Dziewczyny rzucały do rzeki wianki, chłopcy zaś wędkami łowili dla dziewczyn kwiatki (w tajemnicy mogę powiedzieć, że kilka kwiatków trafiło do Pani Dyrektor i do mnie). Później chłopcy skakali przez przygotowane ognisko, a dziewczyny rzucały wianki do swoich kolegów. Według zwyczaju: kto złapie wianek, ten zostanie wybrankiem serca dziewczyny, do której on należał. Następnie mieliśmy przerwę. Uczniowie mogli wówczas zjeść chleb ze smalcem i napić się herbaty. Później czekały na nas zajęcia teatralne. Na koniec uczniowie otrzymali książeczki „Bajtel” – z krzyżówkami i łamigłówkami o Nocy Świętojańskiej.
Wyjazd można chyba zaliczyć do udanych. Uczniowie chcą w przyszłym roku szkolnym jeszcze raz wziąć udział w zajęciach i w dodatku ponownie ze swoimi rówieśnikami z drugiej szkoły, z którą wybraliśmy się do Osin.
Kolejny wyjazd do Centrum Regionalnego w Osinach już we wrześniu. Zajęcia będą dotyczyły żniw i zwyczajów dożynkowych na Górnym Śląsku.

Agnieszka Chlebek - Rolska

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!