Edukacja regionalna klasy V a

6 czerwca wraz z opiekunami wzięliśmy udział w niezwykłej lekcji z edukacji regionalnej w Beskidzie Małym. Na początku naszej wycieczki odwiedziliśmy elektrownię szczytowo - pompową w Międzybrodziu Bialskim, obserwowaliśmy jak pracuje zakład, zobaczyliśmy film dotyczący czystej energii pochodzącej z elektrowni wodnych. Przewodnik prezentując makietę elektrowni przytoczył szczegóły techniczne i podzielił się z nami różnymi ciekawostkami.
Następnie przejechaliśmy autokarem pod dolną stację kolei linowo - terenowej na Górę Żar, która znajduje się na wysokości 454 m n.p.m. Wsiedliśmy do żółtych wagoników i wjechaliśmy na szczyt na wysokość 758 m n.p.m. Łączna długość trasy, którą pokonał wagonik to 1334 m. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, oddany do użytku w 1979. Ma on 650m długości oraz 250 m szerokości, a maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu.
Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły Grupę Magurki Wilkowickiej. W grupie tej widoczne są niemal wszystkie szczyty: od Przyszopu, poprzez Rogacz, Magurkę Wilkowicką, Chrobaczą Łąkę, Bujakowski Groń, po Zasolniocę. Ponad Jeziorem Czanieckim widać Pogórze Śląskie z jego miastami i kominami zakładów przemysłowych oraz Bukowski Groń.
Gdy skończyliśmy podziwiać piękne widoki, zjedliśmy dobre lody, kupiliśmy pamiątki, zrobiliśmy zdjęcia i ruszyliśmy w drogę powrotną na parking.

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!