Wycieczka do Krakowa i Tyńca

Foto: www.pl.wikipedia.org

W miniony weekend 22-23.11 wybraliśmy się niewielką grupą (11 uczniów z klas IV-V) na wycieczkę do Krakowa i Tyńca. Do Krakowa dotarliśmy busem, zakwaterowaliśmy się w Hostelu pod Wawelem, przygotowaliśmy obiad, a potem wyruszyliśmy zwiedzać Kraków. Byliśmy na dziedzińcu wawelskim, odwiedziliśmy smoka, zajrzeliśmy do Katedry Wawelskiej.
Po drodze na rynek wstąpiliśmy do najmniejszej na świecie fabryki cukierków (http://www.ciuciukrakow.pl), gdzie pachniało cudownie słodko. Oczywiście nie wyszliśmy stamtąd z pustymi rękami. Odwiedziliśmy również Sukiennice, skąd trudno było nam wyjść z powodu natłoku pięknych przedmiotów, z których słynie Kraków. Spotykaliśmy ludzi różnych narodowości, przysłuchiwaliśmy się koncertom, przyglądaliśmy się mimom.
Niedzielę spędziliśmy w Tyńcu w Opactwie Benedyktyńskim. Zwiedziliśmy Kościół i tę część opactwa, która jest dostępna dla ludzi świeckich. Później udaliśmy się do Skryptorium, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca średniowiecznych skrybów. Mieliśmy okazję dotknąć wszystkich materiałów, których używali mnisi podczas pracy: pergaminu, rylca czy złotych arkuszy, które służyły do zdobienia ksiąg. Ale najważniejszym elementem warsztatów była kaligrafia, czyli nauka pięknego pisania. Pani prowadząca zaopatrzyła nas w papier, gęsie pióra oraz atrament. Okazało się, że bardzo pożądaną cechą charakteru w pracy skryby jest cierpliwość. Niestety, nie wszystkim naszym uczniom jej wystarczyło. Warsztaty były ciekawe i myślę, że wiele z nich zapamiętaliśmy.
Do Pszczyny wróciliśmy w niedzielę wieczorem.

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!