KLASA VII

DRODZY UCZNIOWIE!

BIEŻĄCE MATERIAŁY I ZADANIA DO WYKONANIA BĘDĄ DLA WAS UMIESZCZANE W ZAKŁADCE ZADANIA DOMOWE NA DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM, ALE RÓWNIEŻ TU NA STRONIE, GDYŻ CZASEM DZIENNIK MIEWA PROBLEMY TECHNICZNE. TAM JE SYSTEMATYCZNIE SPRAWDZAJCIE, ZAŚ PONIŻEJ ZNAJDZIECIE TE SAME MATERIAŁY, LECZ Z AKTYWNYMI LINKAMI DO E-PODRĘCZNIKÓW, QUIZÓW, FILMIKÓW I INNYCH DO STRON, KTÓRE POMOGĄ WAM W WYKONANIU PRZYDZIELONYCH ZADAŃ. Powodzenia!

  TYDZIEŃ 3: 30.03 - 03.04.2020

JĘZYK POLSKI

2.04. - Temat 10: KLIKNIJ

1.04. - Temat 9: KLIKNIJ

31.03. - Temat 8:  KLIKNIJ

JĘZYK ANGIELSKI ( lekcje na tydzień 30.03 - 3.04.2020)

Kolejne lekcje znajdziesz w poniższym pliku. Przy lekcji 1 skorzystaj z załączonej prezentacji w pdf. 

JEZYK NIEMIECKI

1.04. - Lekcja tu: KLIKNIJ

30.03. Lekcja tu: KLIKNIJ

JĘZYK FRANCUSKI

1.04. - Link do lekcji: KLIKNIJ         Mapa żródło: KLIKNIJ  Materiały w plikach: 

30.03. - Proszę zrobić zadanie 2 ze str. 42 w ćwiczeniach: Przetłumacz swój plan lekcji na język francuski (proszę skorzystać z kart pracy, które Wam dałam. Można też wzorować się na planie lekcji w podręczniku na str. 51. Proszę stworzyć tabelkę w edytorze tekstu Word z nazwami dni tygodnia, a w kolumnach poniżej napisać swój plan lekcji po francusku. Można też to zrobić na kartce odręcznie i przesłać mi zdjęcie. Zdjęcia bądź pliki wysyłamy do 1.04 na adres: iwpiech@interia.pl
Pamiętajcie, że gdybyście mieli pytania to chętnie na nie odpowiem na naszej grupie w komunikatorze Messenger.

MATEMATYKA

W dniach, w których powinna odbywać się matematyka, czyli w poniedziałki, środy i piątki, proszę zaglądać na stronę KLIKNIJ. Będą się tam regularnie pojawiać tematy i zagadnienia do przepracowania. Materiały będą zawierać ćwiczenia powtórzeniowe, oraz filmiki przybliżające nowe wiadomości, które pozwolą Wam się oswoić z nowym materiałem. W ten sposób łatwiej będzie Wam przyswajać materiał, który będziemy omawiać na lekcjach zaraz po powrocie do szkoły.

W sprawach niezrozumiałych proszę się ze mną kontaktować przez dziennik elektroniczny.

BIOLOGIA

31.03. i 1.04. - Temat: Czy mózg to jedyne centrum dowodzenia w organizmie? Zadania na wtorek i środę znajdziesz w poniższym pliku. 

HISTORIA

30.03. - Temat: Zamach majowy KLIKNIJ

FIZYKA

2.04. - Temat: Praca. Proszę zobaczyć film: ZOBACZ. W filmie są zadania, proszę najpierw spróbować je rozwiązać samodzielnie, później obejrzeć dalszą część filmu.
W komentarzach pod filmem można zostawiać uwagi i wątpliwości. Udzielać innym porad :) Po filmie i zadaniach rozwiązujemy test w formularzach Google: TEST
Rozwiązanie testu jest obowiązkowe, najważniejsza w nim jest odpowiedź na pierwsze pytanie. Test będzie aktywny do dnia 8 kwietnia 2020.

CHEMIA

30.03. - Temat:Woda jako rozpuszczalnik. Lekcja w poniższym załączniku. Lekcja on-line odbędzie się w piątek 3 kwietnia o godzinie 10:20, szczegóły pojawią się w wiadomości przesłanej na dziennik. 

GEOGRAFIA

31.03 - Temat: Powtórzenie wiadomości z działu ludność i urbanizacja w Polsce. Proszę przeczytać w podręczniku na str.119 podsumowanie. Następnie wykonać test powtórkowy umieszczony pod linkiem: KLIKNIJ. Podobnych pytań możecie spodziewać się na piątkowym sprawdzianie online.

PLASTYKA

30.03. - Przypominam o wykonaniu pracy zadanej w ubiegłym tygodniu. Na zdjęcia czekam do 3.04.2020.

MUZYKA

2.04 - Lekcja tu: ZOBACZ

INFORMATYKA

30.03. Lekcja i zadania w poniższym pliku. 

RELIGIA

1.04. - Obejrzyj film na youtube.com „Istota Tridiuum Paschalnego” ZOBACZ. Wydrukuj i uzupełnij tabelkę z pliku „Dni Wielkiego Tygodnia” lub przerysują ją do zeszytu i odpowiedz na zawarte w niej pytania. 

31.03. -  Przeczytaj Ewangelię przeznaczoną na Niedzielę Palmową - poniżej plik „Ewangelia w czasie procesji i poświęcenia palm”. Obejrzyj film na youtube.com „Niedziela Palmowa jakiej nie znałeś” ZOBACZ. Zastanów się - kim dla Ciebie jest Jezus Chrystus? 

LEKCJA WYCHOWAWCZA

Witam Was serdecznie! Umiejętność organizacji i planowania własnej pracy jest teraz dla uczniów kluczowa. Przesyłam Wam ćwiczenie, które może ułatwi Wam zaplanowanie swojego dnia i samodzielnej nauki. Powodzenia! Odbierzcie również maile na dzienniku. Serdecznie pozdrawiam, Wasza Wychowawczyni 

WF

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Kolejny dzień zdalnej nauki za Wami. Powinniście się zrelaksować i wypocząć  Ale nie zapominajcie, że czynny wypoczynek jest bardzo ważny. Proponuję dzisiaj 21 ćwiczeń sprawnościowych z piłką. Pamiętajcie o wietrzeniu pokoju! Ruszajcie się, ćwiczcie – każdy w miarę swoich możliwości.    KLIKNIJ

Kochani, włączcie filmik i zakręćcie ruletką. Dzisiaj ćwiczenia wzmacniające Wasze mięśnie! Wykonaj starannie wylosowane ćwiczenie, po każdym ćwiczeniu zrób 20 sekund przerwy. Ćwicz minimum 15 minut. Zachęcam do ćwiczeń! Powodzenia! W zdrowym ciele, zdrowy duch! KLIKNIJ

TYDZIEŃ 2: 23.03 - 27.03.2020

JĘZYK POLSKI

27.03. Temat 7 KLIKNIJ

26.03. Temat 6 KLIKNIJ    TERMIN ZADANIA do 2.04

25.03. Temat 5 KLIKNIJ    TERMIN ZADANIA do 31.03.

24.03. Temat 4 KLIKNIJ    TERMIN ZADANIA do 27.03.

JĘZYK ANGIELSKI

24.03. - W tym tygodniu proponuję Wam, abyście dowiedzieli się czegoś więcej na temat historii i zwyczajów związanych ze świętem Św. Patryka - patrona...? Tego właśnie dowiecie się po obejrzeniu krótkiego filmu: FILMIK. Po obejrzeniu filmu, proszę abyście wykonali następujące zadania /załącznik do zadań w pliku pdf/:


a) przeczytali tekst (zad 2 student’s worksheet 1),
b) wykonali zad 1 (student’s worksheet 1) - uzupełnijcie tekst podanymi słowami w ramce,
c) student’s worksheet 2 and 3 to zadanie domowe. Proszę, abyście w oparciu o tekst i film utworzyli pytania do podanych w zadaniu odpowiedzi. W zadaniu w sumie jest 12 odpowiedzi - Waszym zadaniem jest napisać do nich pytania. Proszę abyście propozycje pytań przesłali na moją pocztę: mb052472@gmail.com Deadline: 27.03.2020

Gdyby coś się nie otwierało dajcie znać:) W razie problemów lub pytań jestem dostępna przez skypa. Proszę tylko wcześniej napisać przez dziennik lub mailem, że chcecie się skontaktować. Proponuję Wam też poćwiczyć umiejętność słuchania ze zrozumieniem. W tym celu posłuchajcie piosenek w j.ang oraz wykonajcie następujące zadania.
POSŁUCHAJ  oraz   POSŁUCHAJ
Posyłam Wam trochę słońca na te trudne dla nas wszystkich dni:) Miłego słuchania i powodzenia! :)) 

JEZYK NIEMIECKI

23.03. i 25.03. ZADANIA: KLIKNIJ

JĘZYK FRANCUSKI

25.03. Proszę zrobić zadania 1-2 w ćwiczeniach na str. 41:

  • Z. 1. Popatrz na obrazki i uzupełnij tekst słowami: neuf heures trente, neuf heures quarante-cinq, dix heures vingt, onze heures dix, onze heures et quart,  chien, écoute, prends, regarde, roller.
  • Z. 2 Uporządkuj litery tak, aby powstały nazwy przedmiotów szkolnych. Następnie połącz słowa z obrazkami.

23.03. - Proszę przesłać na adres iwpiech@interia.pl:

  1. Opis dnia (proszę skorzystać z kart pracy, które omawialiśmy na lekcji).
  2. Nagranie przeczytanego tekstu z yummy. Nagranie do nauki w formacie MP3 z możliwością zatrzymywania przesłałam na Waszą pocztę elektroniczną. Proszę sprawdzić.

MATEMATYKA

W dniach, w których powinna odbywać się matematyka, czyli w poniedziałki, środy i piątki, proszę zaglądać na stronę KLIKNIJ TUTAJ. Będą się tam regularnie pojawiać tematy i zagadnienia do przepracowania. Materiały będą zawierać ćwiczenia powtórzeniowe, oraz filmiki przybliżające nowe wiadomości, które pozwolą Wam się oswoić z nowym materiałem. W ten sposób łatwiej będzie Wam przyswajać materiał, który będziemy omawiać na lekcjach zaraz po powrocie do szkoły.

W sprawach niezrozumiałych proszę się ze mną kontaktować przez dziennik elektroniczny.

BIOLOGIA

24.03. - Temat: Jakie choroby wywołuje nadmiar lub niedobór hormonów, czyli czym jest równowaga hormonalna?
1. Przypomnij sobie informacje o budowie układu dokrewnego. Możesz skorzystać z linku: TUTAJ
2. Zapoznaj się z tematem: Zaburzenia funkcjonowania układu dokrewnego - podręcznik str. 170-172
3. Wykonaj w zeszycie tabelę wg poniższego wzoru /plik pdf/
4. Wykonaj zadania 1 - 5 na str. 86 - 87 w zeszycie ćwiczeń.
PAMIĘTAJ, PRACUJ SYSTEMATYCZNIE. PO ZAKOŃCZENIU DZIAŁU BĘDZIE SPRAWDZIAN. 

25.03. - Temat: Do czego potrzeby mi jest mózg?

Przez 4 kolejne lekcje będziemy poznawać budowę, działanie i znaczenie układu nerwowego. Twoim zadaniem będzie wykonanie modelu przestrzennego lub plakatu, na którym przedstawisz budowę i funkcjonowanie poszczególnych narządów układu nerwowego. Korzystać możesz z dowolnych materiałów. Źródłem informacji może być podręcznik (str. 173-184) albo e-podręcznik TUTAJ. Szczegóły w poniższym dokumencie: układ nerwowy_1 

HISTORIA

27.03. - Temat: Rzeczpospolita Polska. Dzisiaj dowiesz się jak kształtował się ustrój polityczny Polski na podstawie konstytucji marcowej z 1921 r., kto był pierwszym prezydentem II RP i jakie mniejszości narodowe zamieszkiwały II RP. Zapoznaj się podanymi rozdziałami i wykonaj polecenia: KLIKNIJ

1.Wybory do Sejmu Ustawodawczego i jego pierwsze decyzje (bez tekstu źródłowego)
2. Konstytucja marcowa i polecenie 6
3. Wybory prezydenckie (bez tekstu źródłowego)
4. Mozaika narodowościowa i wyznaniowa II RP (mapa i diagramy) KLIKNIJ
Odpowiedz w zeszycie na pytanie: Określ, w jakich województwach mniejszości narodowe były najbardziej liczne. Wymień tereny zamieszkiwane przez znaczne skupiska poszczególnych mniejszości.
Po lekcji: 
Wiesz: kiedy uchwalono Konstytucję marcową, kto był pierwszym prezydentem II RP
Potrafisz: wymienić mniejszości narodowe i wskazać na mapie tereny zamieszkiwane przez mniejszości narodowe w II RP
Dla CHĘTNYCH: KLIKNIJ,    ćwiczenie 5 i 6 (str. 6 i 7): KLIKNIJ

23.03. - Zadania na dziś w poniższym załączniku: 

FIZYKA

26.03.Rozpoczynamy nowy dział Praca, Moc, Energia: Temat: Energia mechaniczna i jej rodzaje: PRZECZYTAJ

CHEMIA

27.03. Temat: Woda-właściwości i jej rola w przyrodzie. Lekcja w poniższym załączniku, a DLA CHĘTNYCH: zeszyt ćwiczeń str.85-86 zad.1,2,3 

23.03. - Zadania na dziś znajdziesz poniżej w załączniku: 

GEOGRAFIA

27.03. - Temat: Jakie funkcje pełnią miasta w Polsce? Proszę przeczytać skrót notatki i obejrzeć zamieszczony tam filmik (pdf - Miasta w Polsce). Na zadanie domowe proszę wykonać kartę pracy (jpg Miasta) - wybrać dowolne Polskie miasto. Czas na zadanie macie do 31.03. Proszę wysłać zdjęcie na maila SoniaWiatr@onet.pl

24.03. -  Zapisz w zeszycie temat: Urbanizacja w Polsce. Otwórz podręcznik str. 113-118 lub e-podręcznik Spróbuj wykonać własną rysnotkę do lekcji w zeszycie przedmiotowym. (przykład w poniższym pliku).  Dla chętnych: zeszyt ćwiczeń str. 71-74 zad. 1-5. 

PLASTYKA

23.03. - TERMIN ZADANIA do 3.04. - W ubiegłym tygodniu zaproponowałam Ci wirtualny spacer po Rijksmuseum w Amsterdamie. Zadaniem Twoim było krótko opisać wybrany obraz. W tym tygodniu proszę, byś w dowolnej technice plastycznej wykonał kopię tego obrazu. Po wykonaniu zadań (opis i kopia) zrób zdjęcie i prześlij je do piątku 3.04. na adres: alumam@wp.pl. Przypominam link do muzeum: ZOBACZ

Pobierz plik i wykonaj zadania

MUZYKA

26.03. - Lekcja dostępna pod linkiem ZOBACZ

RELIGIA

24.03. - Powtórz Dziesięć Przykazań Bożych, Pięć Przykazań Kościelnych oraz Wyznanie Wiary (Credo), które odmawiamy w niedzielę na Mszy Świętej.
25.03. - Wykonaj komiks pod tytułem "Wypełnianie Misji (Od Niedzieli Palmowej do Zmartwychwstania) - Wjazd do Jerozolimy, skazanie na śmierć, droga krzyżowa i Zmartwychwstanie". Pracę przynieś na pierwszą lekcję religii po powrocie do szkoły.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Kochani, poćwiczcie w domu wraz z Hanią i Leonem - FILMIK. To tylko 20 min. - rozgrzewka przy muzyce, poćwiczcie pompki i mięśnie brzucha.
Potem jak będzie pogoda wyjdź na podwórko i zagraj z siostrą/ bratem w badmintona. Jeżeli jesteś sam poodbijaj piłką. Powodzenia! Ruch to zdrowie!

Drodzy Uczniowie! Przestrzeganie prostych zasad pomoże wam utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji, a także wydajniej się uczyć. Dbajcie o siebie we wszystkich obszarach. Spożywajcie pełnowartościowe posiłki. Wysypiajcie się. Wietrzcie pomieszczenia, w których przebywacie. Zachowajcie równowagę między czasem poświęconym nauce i aktywnością fizyczną. W poniższym PDF przekazuję Wam propozycję ćwiczeń do wykonania w domu: 

LEKCJA WYCHOWAWCZA

Witam Was bardzo serdecznie! Napisałam do Was maile poprzez dziennik, proszę odbierzcie!
W wolnej chwili zobaczcie filmik i przemyślcie.... ZOBACZ   POMÓŻ KOMUŚ = KTOŚ POMOŻE TOBIE!
Wasza Wychowawczyni

TYDZIEŃ 1: 16.03 - 20.03.2020

JĘZYK POLSKI

Temat 1 do 20.03: KLIKNIJ

Temat 2 Pamiętaj o lekturze obowiązkowej „Syzyfowe prace”    KLIKNIJ
              Uporządkuj wiedzę     KLIKNIJ
              19.03. Sprawdź swoja wiedzę z lektury   SPRAWDŹ TU

Temat 3  do 24.03 KLIKNIJ

JĘZYK ANGIELSKI:

Proponuję powtórzenie wiadomości jak tworzymy stopień wyższy i najwyższy przymiotników: /skopiuj odpowiedni link i wklej do przeglądarki/

ĆWICZENIE 1
ĆWICZENIE 2
ĆWICZENIE 3
ĆWICZENIE 4

Życzę miłej nauki!

JEZYK NIEMIECKI

1. Sprawdzamy naszą wiedzę: przybory, dni tygodnia, zaimki dzierżawcze, pomieszczenia szkolne: KLIKNIJ
2. Powtarzamy nazwy przedmiotów szkolnych oraz wyrażamy opinię o przedmiotach: KLIKNIJ
3. Powtarzamy odmianę czasownika. Klikamy na link i gotowe. KLIKNIJ
4. Powtarzamy nazwy przyborów szkolnych: KLIKNIJ.
5. Powtarzamy rodzajniki: KLIKNIJ
6. Powtarzamy dni tygodnia i zaimki dzierżawcze: KLIKNIJ

JĘZYK FRANCUSKI

Proszę poćwiczyć słownictwo z zakresu opisu dnia i czasowniki zwrotne. Oto link do interaktywnych fiszek i zadań: KLIKNIJ
Proszę o przepisanie wypracowania, które było zadane na ostatniej lekcji: „Opis dnia” i przesłanie mi na pocztę elektroniczną: iwpiech@interia.pl
Proszę robić zadania na portalu yummy (link poniżej) i ćwiczyć czytanie tekstu, który dostaliście wydrukowany. Oto link do ćwiczeń: KLIKNIJ  (zakładka z plecakiem o szkole).
Jeżeli wyćwiczycie czytanie tekstu to można mi przesłać nagranie na powyższy adres email.
Proszę również utrwalić nazwy przedmiotów szkolnych: KLIKNIJ

MATEMATYKA

W dniach, w których powinna odbywać się matematyka, czyli w poniedziałki, środy i piątki, proszę zaglądać na stronę KLIKNIJ TUTAJ. Będą się tam regularnie pojawiać tematy i zagadnienia do przepracowania. Materiały będą zawierać ćwiczenia powtórzeniowe, oraz filmiki przybliżające nowe wiadomości, które pozwolą Wam się oswoić z nowym materiałem. W ten sposób łatwiej będzie Wam przyswajać materiał, który będziemy omawiać na lekcjach zaraz po powrocie do szkoły.

W sprawach niezrozumiałych proszę się ze mną kontaktować przez dziennik elektroniczny.

BIOLOGIA

Powtórz wiadomości dotyczące przeciwciał - obejrzyj filmy:
1. Było sobie życie - Białe krwinki  KLIKNIJ
2. PRAWDZIWY LEKARZ ogląda BYŁO SOBIE ŻYCIE - przeciwciała KLIKNIJ
3. Skóra, w której żyjesz - OBEJRZYJ KONIECZNIE - KLIKNIJ
4. Jak dbać o skórę - KLIKNIJ

Zachęcam do obejrzenia w TVP 1 filmów dokumentalnych z serii "Natura w jedynce"
wtorek, godz. 12.50 "Olbrzymy z antarktycznych głębin"
środa, godz. 12.55 "Pole pełne życia"
czwartek, godz. 12.45 "Chile: dzika podróż"
piątek, godz. 13.00 "Leming - mały olbrzym północy"
sobota, , godz. 12.40 "Fascynujący świat: Mózg w niebezpieczeństwie"

HISTORIA

Memory z Józefem Piłsudskim KLIKNIJ
Powtórzenie wiadomości - ZSRR: KLIKNIJ (rozdziały: Wprowadzenie, Komunizm wojenny oraz NEP, Wielki terror, Zmiany w gospodarce)

FIZYKA

Zapraszam do sprawdzenia rozwiązań zadań domowych zadanych jeszcze na lekcjach:

Zadanie 1: To zestaw zadań z podręcznika, zachęcam do ich przemyślenia, część posiada odpowiedzi z tyłu podręcznika, pozostałe z pewnością dostępne są online.

Zadanie 2: SPRAWDŹ TU
Zadanie 3: SPRAWDZ TU
Zadanie 4: SPRAWDŹ TU
Zadanie 5: SPRAWDŹ TU
Zadanie 6: SPRAWDŹ TU
Zadanie 7: SPRAWDŹ TU

 W razie wątpliwości zapraszam do komentowania tych filmów - nie tylko zadawania pytań, ale jeśli ktoś może komuś pomóc to proszę odpowiadać, dyskutować. Te zadania kończą i podsumowują dział Dynamika.

CHEMIA

20.03. - Wartościowość pierwiastków chemicznych. Zachęcam do skorzystania z E-PODRĘCZNIKA i przypomnienia sobie wiadomości o wartościowości 
pierwiastków, wzorach sumarycznych i strukturalnych związków chemicznych. Znajdują się tam także zadania, postarajcie się najpierw je rozwiązać, a potem możecie sprawdzić odpowiedzi (zadanie domowe proszę pominąć).

16.03. 19.03. - Zachęcam do skorzystania z linku i przypomnienia sobie wiadomości o masach atomowych, cząsteczkowych, jak oblicza się masę cząsteczkową, stosunek mas pierwiastków, zawartość pierwiastków. Znajdują się tam także zadania, postarajcie się najpierw je rozwiązać, a potem możecie sprawdzić odpowiedzi. KLIKNIJ

Zachęcam także do rozwiązania w zeszycie przedmiotowym: Oblicz masę cząsteczkową związków chemicznych: N2O, P2O5, BaO, Cu2O, Fe2O3

GEOGRAFIA

17.03.  Zadania w poniższym pliku. 

PLASTYKA

Proponuję Ci wirtualny spacer po Rijksmuseum w Amsterdamie. Przeczytaj jeden z 11 artykułów o wybranym obrazie. Napisz w zeszycie tytuł oraz autora wybranego obrazu oraz krótką analizę tego dzieła.  KLIKNIJ

MUZYKA

Eurowizja w kontekście muzyki popularnej - ostatnie tygodnie poświęciliśmy na zaznajomienie się z tematem muzyki popularnej i popkultury w ogóle, chciałbym abyście przyjrzeli się propozycjom muzycznym krajów zakwalifikowanych do Eurowizji 2020 (która niestety się nie odbędzie). Wszystkie utwory znajdują się tu: POSŁUCHAJ

Wybierzcie swoje trzy ulubione i postarajcie się je opisać. Interesuje nas gatunek muzyczny, nawiązania popkulturowe, klimat utworów, instrumentarium i cokolwiek jeszcze rzuci Wam się w oczy. Polecam Rosję i Islandię :)

INFORMATYKA

Pobierz plik i wykonaj zadania

RELIGIA

Karty do prywatnej modlitwy: Słowo Boże oraz komentarz z propozycją pytań do modlitwy. 

Odwiedź kanał na youtube "Mocni w duchu". Weź udział w nabożeństwie online, wysłuchaj kazania, posłuchaj piosenek. KLIKNIJ

WYCHOWANIE FIZYCZNE

W ramach zajęć ruchowych i relaksacyjnych proszę posprzątaj swój pokój - na biurku, pod biurkiem, cała podłoga, pod i za łóżkiem. Rozpakuj swój plecak, który może jeszcze leży w kącie od środy.... Podczas sprzątania uchyl okno. Powodzenia!

Wykonując zadania z innych przedmiotów, zrób sobie przerwę, zagraj w ruletkę...zakręć kołem i wykonuj każde ćwiczenie przez 20 s. LINK DO ĆWICZEŃ

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!