KLASY V

DRODZY UCZNIOWIE!

BIEŻĄCE MATERIAŁY I ZADANIA DO WYKONANIA BĘDĄ DLA WAS UMIESZCZANE W ZAKŁADCE ZADANIA DOMOWE NA DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM, ALE RÓWNIEŻ TU NA STRONIE, GDYŻ CZASEM DZIENNIK MIEWA PROBLEMY TECHNICZNE. TAM JE SYSTEMATYCZNIE SPRAWDZAJCIE, ZAŚ PONIŻEJ ZNAJDZIECIE TE SAME MATERIAŁY, LECZ Z AKTYWNYMI LINKAMI DO E-PODRĘCZNIKÓW, QUIZÓW, FILMIKÓW I INNYCH DO STRON, KTÓRE POMOGĄ WAM W WYKONANIU PRZYDZIELONYCH ZADAŃ. Powodzenia!

 TYDZIEŃ 3: 30.03 - 03.04.2020

JĘZYK POLSKI

2.04. - Zobacz: KLIKNIJ

1.04. - Zapisz temat lekcji: Pisownia wyrazów z "rz", "ż" - ćwiczenia. Wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń (cz.2): 1, 2, 3 i 4 / s. 112-114. Pamiętaj, by przeczytać informacje w ramkach! Powodzenia! :)

31.03. - Temat: Ćwiczymy czym jest zdanie oraz równoważnik zdania: zeszyt ćwiczeń (część 2): s. 79/ ćw. 2, s. 80/ ćw. 3, 4, s. 81/ ćw. 5.

DLA CHĘTNYCH gra: ZAGRAJ

Klasa Va/Klasa Vb 30.03. - Zobacz: KLIKNIJ  lub powtórz sam: podr. s. 208, ćwiczenia (część 2): s. 74/zad. 1, s. 75/ zad. 2, s. 77/ zad. 4, dla chętnych: s. 78/ zad. 5.

JĘZYK ANGIELSKI (Lekcje na tydzień 31.03. - 03.04)

Lekcje na ten tydzień znajdziesz w poniższym pliku. Koniecznie w lekcji 2 i 3 posłuchaj załączonych mp3. 

MATEMATYKA

Drodzy Uczniowie! Od dziś lekcje matematyki znajdziecie rozpisane zgodnie z planem lekcji na takiej nietypowej tablicy. Powodzenia! Kliknij NASZE LEKCJE

BIOLOGIA

Klasa Va/Klasa Vb wg planu lekcji 30.03./2.04 - Będziemy zdobywać wiedzę z biologii w inny sposób niż do tej pory. Nie będziemy przerabiać po kolei tematów z podręcznika. Chcę, abyśmy oparli się na obserwacji roślin, które rosną w waszych przydomowych ogródkach. Może też trzeba będzie coś zasiać lub zasadzić. Zadania będą się pojawiały stopniowo. Będziecie mi musieli przesyłać informacje o tych obserwacjach. Być może otrzymacie różne zadania.
Szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym pliku. 

HISTORIA

Klasa Va - 02.04/ Klasa Vb - 01.04    Zobacz: KLIKNIJ  Jeśli nie masz dostępu on-line: wykonaj zadania z ćwiczeń: str. 60-61/ ćw.1, 2, 3.
Zapisz temat: W najdawniejszej Polsce. Zobacz film: ZOBACZ

Klasa Va 01.04/ Klasa Vb 31.03 Zobacz: KLIKNIJ

GEOGRAFIA

Klasa Va 31.03. - Temat: Przez lądy i oceany świata – ćwiczenia z mapą. Proszę wejść na stronę eduelo i wykonać 3 quizy do tego tematu.

Klasa Vb 31.03. - Temat: Sprawdzian online wyżyny i góry Polski. Spróbujemy zrobić sprawdzian online. Przypomnijcie sobie pytania, które podawałam na lekcji. Jeżeli ktoś był wtedy nieobecny, proszę skontaktować się z kolegami/koleżankami z klasy. Spokojnie wykonacie sobie ten sprawdzian o dowolnej dla Was porze dnia. Ale musicie wiedzieć, że tylko raz możecie na niego wejść. Link aktywuje się o 6:00 rano (31.03) i będzie aktywny do godziny 23.59. LINK: KLIKNIJ

TECHNIKA

Klasa V a - TERMIN 25.03. - 8.04.2020

Kontynuujemy pracę - ozdoba wielkanocna. Proszę pamiętać, że ocenie podlegać będą tylko prace wykonane spośród moich propozycji. Jeśli inne, to tylko te, na wykonanie których uzyskaliście moją zgodę. Na zajęciach techniki uczymy się między innymi posługiwać instrukcją i precyzyjnie wykonywać polecenia. Otwórz poniższy plik, a znajdziesz kolejne propozycje prac. 

PLASTYKA

Klasa V b - Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. W tym tygodniu proponuję Ci obejrzeć film o zapomnianych tradycjach tego okresu. O wielu z nich usłyszysz pierwszy raz i bardzo Cię zadziwią. Jedną z wielu tradycji, choć nie została wymieniona w filmie, jest tradycja wysyłania życzeń świątecznych. Proponuje Ci wykonanie świątecznej kartki i wysłanie jej do kogoś bliskiego. W tym trudnym czasie można zrobić zdjęcie takiej kartce i wysłać je do rodziny i znajomych. Tym razem nie musisz, ale możesz wysyłać zdjęcie pracy do mnie. ZOBACZ

MUZYKA

2.04. - Lekcja tu: ZOBACZ

EDUKACJA REGIONALNA

30.03. - KLASA Va Tylko DLA CHĘTNYCH: porozmawiaj z osobami z najbliższego otoczenia lub wyszukaj informacje na temat dawnych zabaw na Górnym Śląsku. Forma pracy dowolna (np. prezentacja, opowiadanie)

INFORMATYKA

Klasa Va - TYLKO DLA CHĘTNYCH: Kto poradzi sobie z pomocą rodzica z pobraniem bezpłatnej aplikacji Pivot Animator to wg wskazówek z lekcji można wykonać animację, np. Patyczak uprawia sport lub inną wg własnego pomysłu. Nie ustawiać zbyt dużego okna!, bo będzie zbyt duża objętość tego pliku. Nie trzeba się spieszyć tylko zadbać o szczegóły. Kto ma ochotę, może wysłac na halkom@interia.pl

Klasa Vb - Lekcja w poniższym pliku. 

RELIGIA (cały tydzień 30.03 - 03.04)

Wysłuchaj Ewangelii przeznaczonej na Niedzielę Palmową   KLIKNIJ
Obejrzyj także film na youtube.com „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa”   KLIKNIJ
Wyjaśnij zwyczaj przynoszenia palm do Kościoła w Niedzielę Palmową.
Obejrzyj film na youtube.com „Triduum Paschalne – moda na Boga” KLIKNIJ
Wykonaj pracę plastyczną na temat „Najważniejsze wydarzenia Wielkiego Tygodnia”. Pracę przynieś na lekcję religii po powrocie do szkoły.

WF

Piłka siatkowa doskonalenie odbić (ćwicz w domu): KLIKNIJ
Ćwiczenia ogólnorozwojowe: ZOBACZ i poćwicz :-)

GODZINA WYCHOWAWCZA

Klasa Va - Dzisiaj zupełnie inne propozycje. Zobacz bajkę na czasie: "Bajka o tajemniczych koronach" ZOBACZ.
Może zagrasz z domownikami: ZAGRAJ.  Zajrzyj jeszcze do zadania domowego na dzienniku.

TYDZIEŃ 2: 23.03 - 27.03.2020

JĘZYK POLSKI

23.03. - Podręcznik str. 201-204, zad. 2,3/ str. 205 - szczegółowe instrukcje znajdują się w dzienniku.
24.03. - Przypomnij sobie czym były wyrazy dźwiękonaśladowcze (podręcznik str. 206) oraz wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń, część 2 - str. 5/1,2,3.
25.03. - Zapisz w zeszycie odpowiedzi na pytania 8 i 9 z podręcznika, str. 206.
26.03. - 27.03. - Poniższe zadania zaplanuj na dwie lekcje. Zapisz w zeszycie temat: Dlaczego "Loteria"? Czytamy tekst Olgi Tokarczuk.

 • Wpisz pod tematem jak najwięcej (a przynajmniej 5) swoich skojarzeń ze słowem "szczęście". Skorzystaj ze słownika języka polskiego (dostępny również online: SŁOWNIK) i wyjaśnij krótko znaczenie dosłowne i przenośne słowa "loteria" (patrz: podr. str. 196 / zad. 2).
 • Przeczytaj tekst Olgi Tokarczuk pt. "Loteria" z podręcznika (s.196-199).
 • Wykonaj zadanie 2 z podręcznika (s.200) - do zeszytu.
 • Zapisz do zeszytu wyjaśnienie pojęcia "fabuła: (ramka, str. 200) - możesz tę część zadania wykonać graficznie i kolorowo.
 • DLA CHĘTNYCH: Na stronie www.eduelo.pl wysłałam do wszystkich test utrwalający i sprawdzajacy wiadomości na temat narratora. Zachęcam do zabawy!

JĘZYK ANGIELSKI 

Oto proponowane zadania z języka angielskiego na ten TYDZIEŃ (wykonaj, kiedy możesz):

1. Na początek proponuję Wam wycieczkę do Londynu. Przeczytajcie tekst oraz wykonajcie ćwiczenie: KLIKNIJ
2. W wolnej chwili poćwiczcie umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Posłuchajcie piosenki oraz wykonajcie zadanie. Posyłam Wam trochę słońca w te trudne dla nas wszystkich dni:) KLIKNIJ
3. Czas na małą rozgrzewkę językową - proponuję koło fortuny:) Zakręć i odpowiadaj na pytania. KLIKNIJ
4. Na koniec powtórzmy co nieco gramatykę. Czas Present Simple. Zagraj w koło fortuny. Zakręć i przetłumacz zdania na język angielski. Pamiętaj aby użyć czasu Present Simple. KLIKNIJ
ZADANIE DO PRZESŁANIA - TERMIN DO 27.03.
W oparciu o powyższe zadanie 4. wykonaj zadanie: Zakręć kołem fortuny, wybierz 10 dowolnych zdań i przetłumacz je na j.ang. Prześlij przetłumaczone zdania na moją pocztę: mb052472@gmail.com (może być to zdjęcie Twojego zadania, skan ..). 

MATEMATYKA

Pamiętaj o bieżącym uzupełnianiu w tabeli Twoich aktywności z matematyki!

Klasa Va/Klasa Vb jak w planie lekcji 23.03./24.03. - Zapisz w zeszycie temat: Sposoby zapisywania jednostek długości i masy. Włącz FILMIK od momentu 4:15, przypomnij sobie omawiany sposób zamiany jednostek długości,  a następnie uzupełnij w zeszycie ćwiczeń str. 61. Potem weź głęboki oddech i SPRAWDŹ SIĘ. /test 57/

 Klasa Va/Klasa Vb jak w planie lekcji 24 i 26.03/25 i 26.03.- Zapisz w zeszycie temat: Utrwalmy jednostki masy. Poniższe zadania rozplanuj na dwie lekcje /tak, jak wolisz/.

 • Przypomnij sobie, jakie znasz jednostki wagi /masy/, po czym zerknij do podręcznika na str. 149 do zielonej ramki, przemyśl bardzo uważnie i przepisz z niej do zeszytu do chmurki niebieskie przykłady. 
 • W E-PODRĘCZNIKU przejedź suwakiem niżej do tematu Wyrażenia dwumianowane i liczby dziesiętne i spróbuj wykonać ćw. 9, 10, 12 i 13. W każdym kliknij Sprawdź i przemyśl te przykłady, w których pojawią się błędy.
 • Jeśli opanowane, to króciutka gimnastyka i wykonaj przykłady w zeszycie ćwiczeń na str. 62 /które potrafisz!/. Na tym koniec :-)
 • Dla chętnych: do zeszytu Podr. str. 150 zad. 7 i 6 /przepisz podane długości i zamień je na inne jednostki, a potem obok wpisz, do czego te długości pasują/. Możesz też w zamian wybrać TEST. Powodzenia!

Klasa Va/Klasa Vb 27.03. - Zapisz w zeszycie temat: Dodajemy i odejmujemy ułamki dziesiętne. Kochani, temat nie jest dla nas nowy, więc spróbujmy sięgnąć na odpowiednią półeczkę w naszej spiżarni wiedzy i na pewno przypomną się Wam takie obliczenia z kl. 4 :-) Dla porządku jednak:

 • Usiądź wygodnie przy biurku, otwórz zeszyt, uruchom sprzęt i przeczytaj baaaardzo uważnie wstęp i każdą ramkę po kolei TUTAJ. Uwaga! Po każdej ramce, zatrzymaj czytanie i przepisz z niej po 3-4 przykłady, które wolisz; możesz też dodać swój przykład i weź je do chmurki, jak zawsze na lekcji ;-) Masz więc w zeszycie 3 chmurki i głowę pełną wiedzy, stąd dobrze wykorzystaj te wskazówki i z radością ruszaj na podbój ćwiczeń str. 63 zad. 1, 2, 3, a smoki dla chętnych ;-)
 • Pamiętaj, gdy masz kłopot z ułamkiem, np. 0,9 to do obliczeń zrób z niego gotówkę 0,90; liczba 4,7 to tak jak 4,70 i od razu łatwiej się liczy ;-) Trzymam kciuki! 

HISTORIA

Klasa Va/Klasa Vb wg planu lekcji 25.03./24.03.Przypomnij sobie najważniejsze informacje o Mieszku I i chrzcie Polski: KLIKNIJ. Zobacz film - legendę o św. Wojciechu: ZOBACZ

Klasa Va/Klasa Vb - wg planu lekcji 26.03./25.03.Na podstawie wczorajszej lekcji i/lub podręcznika (s.137-141) uzupełnij ćwiczenia - str. 58-59/ ćw. 1, 2, 3. Zapisz temat w zeszycie: Mieszko I i chrzest Polski.

BIOLOGIA

23.03. - Powtórzenie wiadomości o tkankach roślinnych. Znajdź kartę pracy w zeszycie. Możesz otworzyć podręcznik (str. 93-97). Obejrzyj PREZENTACJĘ DLA NIECIERPLIWYCH - KLIKNIJ

GEOGRAFIA

Klasa V a 24.03. - Zapisz w zeszycie temat: Przez lądy i oceany. Otwórz podręcznik str. 86-90 lub e-podręcznik oraz włącz film, który znajduje się na stronie KLIKNIJ. Spróbuj wykonać rysnotkę do lekcji w zeszycie przedmiotowym (lub skorzystaj z mojej: pdf-lądy i oceany na stronie szkoły)
Dla chętnych: ZESZYT ĆWICZEŃ str. 52-53 ćwiczenia 1-4. 

Klasa V b 24.03. - Zapisz w zeszycie temat: Powtórzenie wiadomości z lekcji wyżyny i góry. Otwórz stronę internetową pod linkiem: ZOBACZ i przypomnij sobie wiadomości oraz obejrzyj zamieszczone tam krótkie filmiki.
Aby utrwalić swoją wiedzę rozwiąż quizy na stronie EDUELO Geografia – Krajobrazy Polski - wyżyny: Krakowsko-Częstochowska. A dla chętnych : Śląska, Lubelska.

TECHNIKA

Klasa V a - TERMIN 25.03. - 8.04.2020

Ponieważ musieliśmy przerwać pracę nad naszymi projektami z techniki, każdy uczeń klasy 5a i klasy 6a ma wykonać jedną ozdobę świąteczną.
1. Praca musi by wykonana przed świętami.
2. Aby mi umożliwić ocenienie pracy trzeba wykonać i przesłać jej zdjęcie pocztą elektroniczną.
3. Na zdjęciu powinien być widoczny uczeń trzymający wykonaną przez siebie pracę.
4. Szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym pliku pdf. 

PLASTYKA

Klasa V b - TERMIN ZADANIA do 27.03. - W ubiegłym tygodniu zaproponowałam Ci wirtualny spacer po Muzeum van Gogh'a w Amsterdamie. Wśród zgromadzonych tam obrazów znajduje się między innymi autoportret van Gogh'a. Jest on przedstawicielem kompozycji centralnej, o której przeczytaj w podręczniku na str. 46. W tym tygodniu wykonaj dowolną techniką plastyczną kopię tego obrazu, zrób zdjęcie i prześlij je do piątku na adres: alumam@wp.pl
Przypominam link do muzeum, od razu do potrzebnego obrazu: ZOBACZ

MUZYKA

26.03. - Lekcja dostępna pod linkiem: ZOBACZ

INFORMATYKA

Klasa Va - TERMIN ZADANIA do 27.03. - Przypominam o przesłaniu wiosennej pracy zadanej w ubiegłym tygodniu. Dziękuję tym, którzy już wysłali. Proszę o staranność i pomysłowość pracy, by wiosna była prawdziwą wiosną;-) DLA CHĘTNYCH: Kto poradzi sobie z pomocą rodzica z zainstalowaniem bezpłatnej aplikacji Pivot Animator to wg wskazówek z lekcji można wykonać animację, np. Patyczak uprawia sport lub inną wg własnego pomysłu. Nie ustawiać zbyt dużego okna!, bo będzie zbyt duża objętość tego pliku. Nie trzeba się spieszyć tylko zadbać o szczegóły. Termin aż 2 tygodnie do 8.04 i wysłać na adres podany na dzienniku.

Klasa Vb - Pobierz plik i wykonaj zadania

EDUKACJA REGIONALNA

27.03. - KLASA Vb Tylko DLA CHĘTNYCH: porozmawiaj z osobami z najbliższego otoczenia lub wyszukaj informacje na temat dawnych zabaw na Górnym Śląsku. Forma pracy dowolna (np. prezentacja, opowiadanie)

RELIGIA  (cały tydzień 23.03 - 27.03)

Powtórz Dziesięć Przykazań Bożych, Siedem Grzechów Głównych, Przykazanie Miłości oraz Pięć Warunków Dobrej Spowiedzi.

Wykonaj pracę plastyczną pod tytułem "Niedziela Palmowa - wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy". Pracę przynieś na pierwszą lekcję religii po kwarantannie.

WF

27.03. - Dbamy o zdrowie Piramida żywieniowa. ZOBACZ

Poćwicz w domu: KLIKNIJ

GODZINA WYCHOWAWCZA

Klasa  V a - 26.03. - Jak się czujesz? Po otwarciu pliku znajdziesz zadanie. 


DLA CHĘTNYCH - Coś na zabicie nudy: SZTUCZKI   KLIKNIJ

 

TYDZIEŃ 1: 16.03 - 20.03.2020

JĘZYK POLSKI

Proszę zobaczyć film na podstawie lektury uzupełniającej: "Pinokio", 16.03, TVP Kultura godz. 13.00.
Proszę zobaczyć film na podstawie lektury obowiązkowej: "Katarynka",19.03, TVP Kultura, godz. 13.00.

Proszę o utrwalenie wiadomości na temat przyimków: KLIKNIJ
List oficjalny: KLIKNIJ

Zachęcam oczywiście do czytania :) Wiele książek dostępnych jest on-line na stronach: www.wolnelektury.pl oraz  http://lektury.gov.pl/ 

JĘZYK ANGIELSKI

Powtarzamy słownictwo z działu 5:
a) miejsca w szkole KLIKNIJ
b) nazwy przedmiotów szkolnych KLIKNIJ
c) porównanie Present Simple & Present Continuous KLIKNIJ

Mam nadzieję, że ta forma zabawy i nauki Wam się spodoba.

MATEMATYKA

 • 12-13.03. Logujemy się na platformę www.eduelo.pl i rozwiązujemy dostępne quizy z zakresu przerobionego od początku roku materiału.
 • 16.03. - Zakładamy TABELĘ AKTYWNOŚCI MATEMATYCZNYCH /objaśnienie na dzienniku/
 • Pozostałe aktywności Klasa Va i V b terminy zgodnie z rozpiską w dzienniku. Pamiętaj o bieżącym uzupełnianiu w tabeli Twojej pracy z matematyki!
 • do 19.03. Zapisz w zeszycie temat: Porównujemy ułamki dziesiętne. Obejrzyj uważnie FILMIK, który przypomni Ci, jak porównujemy ułamki dziesiętne i uzupełnij w zeszycie ćwiczeń str. 59 - 60. 
 • 20.03. Obejrzyj lekcję na e-podręczniku: KLIKNIJ i wykonaj do zeszytu ćw. 7 i 8 z tej strony. Wykonaj samodzielnie i sprawdź z e-podręcznikiem rozwiązania.
 • 23.03. Zapisz w zeszycie temat: Sposoby zapisywania jednostek długości i masy. Włącz FILMIK od momentu 4:15, przypomnij sobie omawiany sposób zamiany jednostek długości, a następnie uzupełnij w zeszycie ćwiczeń str.61. Potem weź głęboki oddech i SPRAWDŹ SIĘ. /test 57/

HISTORIA

Zachęcam do utrwalenia i poszerzenia wiedzy na temat średniowiecznych miast i ich mieszkańcówKLIKNIJ

BIOLOGIA

Przypomnienie wiadomości o budowie roslin.
KOMÓRKA - zapoznaj się z piosenką - KLIKNIJ
TKANKI -powtórz informacje - zapoznaj się z prezentacją - KLIKNIJ
BUDOWA ROŚLIN - zapoznaj się z krótką prezentacją - KLIKNIJ 

Zapoznaj się z lekcją prowadzoną przez twoją rówieśniczkę   KLIKNIJ
Naucz się piosenki: ŚPIEWAJ TU

Zaloguj się na platformę edukacyjną www.eduelo.pl i rozwiązuj dostępne zadania. Twoja POZYTYWNA aktywność i jej wyniki zostaną ocenione.

GEOGRAFIA

Pobierz plik i wykonaj podane w nim zadania:
Zadania dla klasy Va:


Zadania dla klasy Vb:

TECHNIKA

Obejrzyj film: Marionetka na  http://jawi.edu.pl/

PLASTYKA

Proponuję Ci wirtualny spacer po Muzeum van Gogh'a w Amsterdamie. Obejrzyj obrazy i napisz tytuły 5, które wywarły na Tobie największe wrażenie. KLIKNIJ

INFORMATYKA 

Klasa Va - Wykaż się własnym pomysłem i do 27.03 wykonaj na komputerze wiosenny plakat lub wiosenną prezentację /z wykorzystaniem dostępnych Ci narzędzi/. Szczegóły na dzienniku.

Klasa Vb - Pobierz plik i wykonaj zadania

GODZINA WYCHOWAWCZA

KLASA V a - Jak się uczyć? - proponuję krótkie filmiki instruktażowe: KLIKNIJ oraz KLIKNIJ 

RELIGIA

Odwiedź kanał na youtube "Mocni w duchu". Weź udział w nabożeństwie online, wysłuchaj kazania, posłuchaj piosenek. KLIKNIJ
Uzupełnię brakujące ćwiczenia z "Kart pracy" oraz ułożę komiks do "Drogi Krzyżowej".

WF

Poćwicz w domu: KLIKNIJ

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!