X POWIATOWY KONKURS HSTORYCZNY

W 2019 roku mija setna rocznica I powstania śląskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Zespół Szkolno - Przedszkolny w Studzienicach zorganizował X Powiatowy Konkurs Historyczny I POWSTANIE ŚLĄSKIE dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Tematem konkursu był konflikt polsko-niemiecki na Górnym Śląsku w 1919 roku.

Współorganizatorem konkursu był Urząd Miejski w Pszczynie, a konkurs objął patronatem dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - dr Andrzej Sznajder. Konkurs odbywał się 9 maja 2019 roku w sali sesyjnej Rady Miejskiej w pszczyńskim ratuszu.

Uczestnikami konkursu były dwuosobowe drużyny uczniów z dziewięciu szkół podstawowych gminy Pszczyna. Uczniowie zmagali się z trudnym testem historycznym oraz różnorodnymi zadaniami. Jednym z nich była analiza źródła historycznego - kopii życiorysu, własnoręcznie spisanego przez powstańca Stanisława Krzyżowskiego. Uczniowie wysłuchali też nagrań kilku krótkich biografii i przypisywali nazwiska działaczy oraz powstańców do nazw ulic na mapie pszczyńskiego Osiedla Powstańców Śląskich. Były też zadania dotyczące ikonografii ważnych miejsc pamięci związanych z powstaniami śląskimi na ziemi pszczyńskiej oraz praca z mapą atlasu historycznego "Górny Śląsk w XX wieku".
W zmaganiach konkursowych uczniowie wykazali się dużą wiedzą, umiejętnościami współpracy w zespole oraz rozwiązywania zadań problemowych.

Zwycięzcami konkursu została drużyna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarkowie, II miejsce zajęli uczniowie SP nr 12 w Studzionce, III miejsce – uczniowie SP nr 3 w Pszczynie.
Serdecznie gratulujemy!

 

 

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!