Wyniki akcji charytatywnych i ekologicznych 2021/22

O naszych akcjach charytatywnych i ekologicznych w r. szk. 2021/22

"Piękno rodzi się w sercu, odbija w oczach i żyje w uczynkach"

Miniony rok szkolny był pełen dobroczynnych działań na rzecz potrzebujących, ale też na rzecz naszej planety Ziemi. Działania były podejmowane głównie w ramach pracy Szkolnego Koła Wolontariatu lecz we współpracy z zespołami nauczycieli ds. akcji charytatywnych i ekologicznych. Do większości działań byli zaangażowani wolontariusze, choć nie zawsze było to łatwe ze względów organizacyjnych /plan lekcji/. Udało się, m.in:

 • Wolontariusze przygotowali piękne kartki z Aniołami, które zostały opatrzone życzeniami i przekazane dla "Kulejących Aniołów" z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.
 • W okresie przedświątecznym przekazaliśmy dla Domu Kulejących Aniołów dary zebrane w akcji "Dobre Dzieciątko" organizowanej co roku we współpracy z Parafią w Studzienicach.
 • Chętni wolontariusze wykonali kartki okolicznościowe z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Tczewie, które zostały do tej szkoły przesłane.
 • Wykonano również wiele kreatywnych kartek z okazji Światowego Dnia Chorego i przekazaliśmy je do Szpitala Powiatowego w Pszczynie, które zostały rozdane w uroczysty sposób i spotkało się to z ogromnym wzruszeniem zarówno pacjentów, jak i personelu.
 • Przez cały rok prowadzona była zbiórka używanej odzieży, z czego sporo przekazano dla konkretnych rodzin uchodźców z Ukrainy zgodnie z potrzebami, zaś reszta, poprzez portal Ubrania do oddania, zasila stale konto na rzecz leczenia Kacperka Chodury.
 • Dni od 9-13 przebiegały w szkole pod hasłem Tygodnia Pomagania, w którym nasi wolontariusze odwiedzali młodszych uczniów w klasach i ksztaltowali u nich nawyki proekologiczne, charytatywne, poszerzali świadomość możliwości działań w tym zakresie.
 • Przez cały rok było prowadzone również wiele zbiórek na cele charytatywne, w szczególności udział w projekcie referatu misyjnego „ZbieramTo w szkole”, a tym samym udział w zbiórkach telefonów, tabletów, laptopów, baterii, srebra, puszek, zegarków i monet.
 • W październiku przeprowadzono też zbiórkę „Opatrunek na ratunek” na cele misyjne organizacji Redemptoris Missio.
 • Całoroczna zbiórka nakrętek była w tym roku przeznaczona na rzecz leczenia wzroku Florianka z Czarkowa.
 • Trwała również zbiórka opakowań po klejach Amos, zbiórka kluczy, znaczków, okularów.
 • Na cele misyjne trwała zbiórka Adopcja serca, a także włączyliśmy się w zbiórkę monet "Góra grosza" na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie, organizowaną co roku przez Towarzystwo Nasz Dom.
 • Z ogromnym zaangażowaniem spotkała się zbiórka darów z pomocą dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski, gdy tam rozpętała się wojna.
 • Uczniowie klasy I włączyli się w akcję solidarności z hospicjami "Pola nadziei" i posadzili przy szkole sadzonki żonkili.
 • Prowadzone akcje pomagają kształtować właściwe postawy - wzrasta świadomość uczniów i rodziców dotycząca wpływu ich zachowań na stan otaczającego środowiska. Prowadzono zbiórki baterii (zebrano ok. 15 tys. szt.), telefonów (zebrano 60 szt.), puszek (zebrano ponad 500 szt.), makulatury. Dzięki prowadzonym w szkole akcjom zmniejszono ilość odpadów a znacząca ich część trafiła do utylizacji lub recyklingu. Uczniowie otrzymali uwagi pozytywne za właściwe postawy. Na koniec nagrodzono najaktywniejszych uczniów – otrzymali rośliny do posadzenia w ogrodzie.
 • Promowano akcję „Sprzątanie Świata”. Przeprowadzono zajęcia w klasach: "Myślę, więc nie śmiecę." Przeprowadzono w klasach kampanię „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre” (lekcje wg gotowych scenariuszy).
 • W ramach obchodów Dnia Ziemi „Zainwestuj w naszą planetę” - zajęcia przeprowadzili wychowawcy. Dodatkowo także na lekcjach przyrody i biologii omówiono przykłady działań uczniów korzystnych dla środowiska. Udział w kampanii „PiK – Przyroda i Klimat".

 WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W POMAGANIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Poniżej mała galeria z niektórych naszych inicjatyw, zaś część materiałów znalazło się na stronie szkoły przy podsumowaniu poszczególnych działań:

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!