O naszych działaniach charytatywnych i ekologicznych w r. szk. 2019/20

“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”

(Flora Edwards)

Kończący się rok szkolny był inny niż wszystkie dotychczasowe, stąd i skala naszego zaangażowania w pomaganie została ograniczona. Wszystkie prowadzone zbiórki udało się nam jednak zamknąć i przekazać tym, dla których były one przeznaczone. W imieniu zespołu ds. akcji charytaywnych i ekologicznych oraz Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym roku szkolnym otworzyli bezinteresownie swoje serca i z radością włączyli się w pomaganie!

Wiele dobra zostało wyświadczone, którego tym razem nie podsumujemy cyframi, tylko przypomnimy o niektórych inicjatywach:

Aby przybliżyć naszym uczniom ideę wolontariatu, jeszcze bardziej uwrażliwić na potrzeby innych i czynnie włączyć ich w pomaganie, powołaliśmy Szkolne Koło Wolontariatu. Włączyliśmy się w pomoc dzieciom na Litwie, Ukrainie i Białorusi i przeprowadziliśmy zbiórkę artykułów szkolnych, materiałów plastycznych i papierniczych, przyborów itd. oraz w akcję Fundacji Pomocy Humaniatrnej Redemptoris Missio "Opatrunek na ratunek" poprzez zbiórkę materiałów opatrunkowych. Z okazji organizowanego w Katowicach Światowego Dnia Ubogich z dużym odzewem spotkała się zbiórka chusteczek higienicznych, nawilżanych i rękawic lateksowych dla ubogich i bezdomnych. Fundacja "Pomaluj mój świat" z Bielska-Białej otrzymała od nas setki pluszaków po ogłoszeniu akcji "Dzieciaki oddają pluszaki". Wysłaliśmy też serię listów do dzieci w ramach "Marzycielskiej poczty" oraz hojnie wsparliśmy akcję "Góra grosza". W ramach solidarności z podopiecznymi pszczyńskiego hospicjum, kolejne klasy włączyły się w akcję sadzenia żonkili "Pola nadziei". Klasy I-III w ramach realizowanego projektu włączyly się też w zbiórkę karmy dla zwierząt na potrzeby Fundacji "Zwierzęca Arkadia" oraz w akcję "Pieluszka dla maluszka" na rzecz tyskiego hospicjum. Była również możliwość wsparcia finansowego w ramach "Adopcji serca".

Z ogromnym odzewem spotkała się przedświąteczna akcja "Dobre Dzieciątko",która była przeprowadzona wraz z Parafią św. Jana Chrzciciela i w tym roku obdarowaliśmy podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Pszczynie, co spotkało się z ogromną ich wdzięcznością.

Poza tymi okazjonalnymi akcjami, przez cały rok działamy też ekologicznie i oczywiście charytatywnie, poprzez przynoszenie do szkoły surowców, które dla dobra środowiska można poddać recyklingowi, a jednocześnie pozyskiwane są z tego środki na rehabilitację, na wiele celów misyjnych i innych. Zbieraliśmy /i w nowym roku szkolnym nadal będziemy/: plastikowe nakrętki, baterie, płyty, telefony komórkowe, puszki, monety, srebrny złom, klucze, stare zegarki, okulary, znaczki, klocki lego, opakowania po klejach Amos, tusze i kartridże.  Wielokrotnie w tym roku włączyliśmy się też w zbiórkę używanej odzieży na potrzeby wybranych Fundacji poprzez portal "Ubrania do oddania", ale ta, z przyczyn organizacyjnych była ogłoszona na razie w zawężonym kręgu.

Nasza szkoła od kilku lat jest zaangażowana w projekt "ZbieramTo w szkole" i niektóre ze zbieranych surowców są przekazywane właśnie na potrzeby Referatu Misyjnego Księży Sercanów. Przyznawane są szkole punkty, które przede wszystkim są wyrazem naszej potrzeby wspierania inicjatyw misyjnych, o czym można więcej poczytać na stronie projektu /KLIKNIJ/ i prześledzić nasz udział w tym roku oraz w poprzednich latach. To dzięki naszym bardzo zaangażowanym Rodzicom i Uczniom, co roku udaje się nam zdobyć tyle punktów, by mieć zaszczyt odebrać Certyfikat "Szkoła z misją", a w tym roku udało nam się zdobyć I miejsce wśród zaangażowanych w projekt szkół i przedszkoli /PODSUMOWANIE/.

Za coroczne zaangażowanie w działaność misyjną, wyróżnienie "Szkoła z misją" przyznała naszej szkole również Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W POMAGANIE SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Poniżej mała galeria z niektórych naszych inicjatyw:

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!