Kosmiczny projekt uczniów klasy Va

W środę 22-go czerwca uczniowie klasy Va weszli w role pracowników Studzienickiej Agencji Kosmicznej, członków zespołu projektowego powołanego do zbudowania łazika marsjańskiego, w ramach realizacji kreatywnego projektu z zakresu robotyki i informatyki. Projekt był kontynuacją warsztatów z programowania przeprowadzonych w klasie na początku czerwca.

Celem zajęć było rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, rozwijanie umiejętności prawidłowej komunikacji, identyfikowanie się z celami zespołu, nabycie wiedzy o istocie projektu i zasadach jego realizacji oraz integracja klasy poprzez wspólne, zgrane działanie.

Budowany łazik marsjański miał jeździć w ośmiu kierunkach, skręcać i miał być wyposażony w robotyczne ramię, które miało poruszać się w pięciu płaszczyznach. Ponadto do sterowania należało zbudować stację naziemną, komunikującą się z łazikiem i jego ramieniem za pomocą łączności radiowej.

Projekt został w całości opracowany, przygotowany i przeprowadzony przez Pana Dariusza Bojanowicza, przedstawiciela firmy Asseco Poland.

Zespół projektowy liczył łącznie 12 osób. W porozumieniu z wychowawczynią klasy zostały przydzielone role w zespole projektowym. Rolę kierownika projektu otrzymała przewodnicząca klasy, zaś role pozostałych uczniów to: architekt systemowy, inżynierowie łazika (2 osoby), inżynierowie robotycznego ramienia (2 osoby), inżynierowie stacji naziemnej (3 osoby) oraz developerzy (3 osoby).

W harmonogramie projektu znalazło się aż 56 zadań do zrealizowania w odpowiedniej kolejności, czym zarządzał kierownik projektu. Do realizacji projektu wykorzystano ponad 850 części i elementów oraz cztery komputery Arduino, na które napisano odpowiednie oprogramowanie, w tym również programy testujące łazika i ramię.

Projekt udało się zrealizować planowo i z sukcesem w ciągu 5-ciu godzin lekcyjnych.

Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali swoje zadania z dużym zaangażowaniem i wspaniale ze sobą współpracowali. Za ogrom pracy włożonej w przygotowanie i realizację projektu serdecznie dziękujemy. Wszystkie cele zostały zrealizowane, a dzieci są bogatsze o zupełnie nowe dla nich doświadczenia, które być może odezwą się, gdy będą na etapie poszukiwania pomysłów na swoje dalsze kształcenie.

[HK]
GALERIA ZDJĘĆ Z REALIZACJI PROJEKTU - ZOBACZ TU:

Poniżej materiały związane z realizowanym projektem. Autor: P. D. Bojanowicz

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!