Prelekcja dla klas czwartych „Pierwiastki wokół nas”

21 września gościliśmy w naszej szkole Pana Mirosława Kozika – nauczyciela chemii, pasjonata, absolwenta naszej szkoły. W pierwszej części prelekcji prowadzący zapoznał uczniów z istotnymi pojęciami w świecie chemii. Wprowadził uczniów do pierwiastków w otaczającym nas świecie, również tych, które nie są przez nas widoczne „gołym okiem”. Opowiedział m.in. o siarce, azocie, węglu, chromie, srebrze, rtęci oraz innych.

Druga część – to ta, która wzbudziła w uczniach ogromne emocje. Podczas warsztatów prelegent pokazał jak ciśnienie, czy wysoka temperatura wpływają na właściwości pierwiastków. Uczniowie mieli okazję zobaczyć działanie pompy próżniowej np. co dzieje się z pianką do golenia, gdy zostanie umieszczona w próżni.
Ogromne wrażenie zrobiły na uczniach doświadczenia z ciekłym azotem, kiedy to mogli zobaczyć jak balon, czy liść kapusty zanurzony w ciekłym azocie kruszy się jak szkło.

Ostatnim spektakularnym doświadczeniem było połączenie ciekłego azotu z gorącą wodą. Uczniowie chłonęli wiedzę. Mieli okazję poznać człowieka, dla którego nauka jest ogromną pasją i radością. Cieszymy się z tego spotkania i dziękujemy Panu Mirosławowi za czas poznawania i doświadczania chemii. Zapraszamy do galerii zdjęć.

[WK]

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!