Wycieczka klas VIII do Warszawy

W poniedziałek 25 października 2021 r. uczniowie klas VIII wraz z wychowawczyniami p. Katarzyną Pławecką i p. Katarzyną Wadas oraz opiekunami p. Joanną Piasek i Aleksandrą Gregorczyk wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Celem wycieczki było zapoznanie się z najciekawszymi atrakcjami stolicy oraz samym miastem. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 5.20 przed szkołą, a wyjazd odbył się zgodnie z planem o godzinie 5.30.

Sześć godzin później dotarliśmy do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem i przejścia pod Kolumnę Zygmunta. Najpierw zobaczyliśmy Stare Miasto, a pani przewodnik, dzieliła się z nami ciekawostkami o Warszawie. Kolejno zwiedziliśmy: Plac Zamkowy, gdzie wysłuchaliśmy historii dotyczącej Kolumny Zygmunta, pod Pomnikiem Małego Powstańca zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Zobaczyliśmy również Gmach Sądu Najwyższego i jego monumentalne rzeźby Kariatydy na tyłach budynku Granica getta zrobiła na nas ogromne wrażenie. Poznaliśmy historię Powstania Warszawskiego, siedząc na schodach tuż obok Pomnika Powstania Warszawskiego. Rynek Starego Miasta, Barbakan oraz Gnojna Góra z widokiem na prawobrzeżną Warszawę, Nowe Miasto, Krakowskie Przemieście oraz Pałac Prezydencki zobaczyliśmy po przerwie na obiad. Niezwykle podniosły okazał się widok delegacji Emiratów Arabskich i złożenie wieńca pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Mogliśmy zobaczyć również Pomnik Mikołaja Kopernika i na własne oczy zobaczyć miejsca z lektury „Kamienie na szaniec”. Dodatkową atrakcją okazał się przejazd metrem pod Stadion Narodowy. Zwieńczeniem tego niezwykle emocjonującego dnia okazało się Muzeum Neonów. Jednak większość czekała już tylko na przejazd do hotelu Aramis i zakwaterowanie oraz kolację. Około godz. 19.30 zjedliśmy posiłek, a potem udaliśmy się na odpoczynek.

Drugiego dnia wycieczki wyjechaliśmy z hotelu o godz. 8:40 i pierwszym punktem był Pałac w Wilanowie, gdzie spacerując po ogrodach mogliśmy słuchać historii nie tylko o Janie III Sobieskim. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Kolejnym etapem naszej wycieczki okazały się Łazienki Królewskie, spacer wśród kolorowych, jesiennych drzew stanowił prawdziwą przyjemność, szczególnie dla tych uczniów, którzy zmęczeni miastem szukali piękna przyrody i ….wiewiórek.
Niektórych uczniów pochłonęła bez reszty wizyta w Muzeum Ziemi PAN, być może to przyszli geolodzy. Pozostała część nie mogła się doczekać sesji zdjęciowej na schodach! Kolejną atrakcją po przerwie obiadowej był wjazd na punkt widokowy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. Podczas przejazdu pani przewodnik pokazywała nam ciekawą architekturę Warszawy, szczególnie nowoczesne drapacze chmur. Zwieńczeniem dnia był cmentarz na Powązkach. Na własne oczy widzieliśmy groby autora i bohaterów „Kamieni na szaniec”, przeszliśmy Aleją Zasłużonych. Po tak emocjonującym dniu wypoczynek okazał się wspaniałym wytchnieniem, nie tylko dla naszych nóg.

Trzeci dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu na dalsze zwiedzanie miasta. Najpierw zobaczyliśmy ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Następnie przeszliśmy Bulwarami Wiślanymi pod pomnik Warszawskiej Syrenki, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywne centrum nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata. Wizyta tam pozwoliła nam zobaczyć na żywo i w praktyce poznać wiele zjawisk, o których uczyliśmy się tylko w teorii, m.in. z dziedziny biologii, fizyki, geografii i chemii. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które wzbudziło wiele emocji. Miejsce to stanowi hołd mieszkańców Warszawy, dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Symbol Polski Walczącej na zawsze wyryliśmy w naszej pamięci. To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autobusu i wyruszaliśmy w drogę powrotną do domu. Do Studzienic dotarliśmy około godziny 21.00.

Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.

[KW]

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!