Spotkanie z obyczajami ziemi pszczyńskiej - Obrzędy ślubne
31 marca br. uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w kolejnym spotkaniu przybliżającym tradycje naszego regionu. Tym razem dzieci były świadkami obrzędu oczepin.
Prezentacja zaczęła się od ubrania panny młodej w charakterystyczny dla regionu pszczyńskiego w latach 1900-1939 „chłopski" ubiór ślubny. Na bieliznę z płótna lnianego - koszulę z krótkim rękawem i pompiaste majtki zwane żartobliwie bombardziochami, założono kilka halek, aby nadać „objętości" kobiecie. Następnie ubrano czarną kieckę i jaklę z czarną, dość szeroką koronką (szpicą) oraz fortuch, czyli zopaskę. Stroju dopełniała chusta w kolorze zielonym, łańcuszek z krzyżykiem oraz mirtowy wianek - symbol dziewczęcej niewinności. Warto dodać, że wykorzystany ubiór wierzchni jest autentyczny, nosi ślady użytkowania i upływu czasu. Pochodzi on z prywatnych zbiorów pani Renaty Nowok.
Obrzęd oczepin polegał na ściągnięciu wianka i założeniu czepca oraz czepidła na głowę mężatki. W tę rolę wcieliła się pani Justyna Wybrańczyk - nauczycielka naszej szkoły, która zaśpiewała okolicznościową pieśń. Wianek był przekazywany panu młodemu i często wisiał w domu w ramce na honorowym miejscu.
Oczepin dokonała pani Gabriela Przewoźnik, która znana jest z tego, że pielęgnuje i sama wykonuje zapomnianą sztukę wiązania chust zakładanych na czepce. Nie lada gratką były również skarby przywiezione przez panią Gabrysię: wianek panny młodej w ramie pochodzący ze ślubu z 1928 roku czy modlitewnik z krzyżykiem z kości słoniowej z 1895 roku.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom.
[JN]