Łażyni po mikołajstwie i oberkochmajster

4 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Regionalny. Tegorocznym tematem przewodnim były śląskie obrzędy i tradycje.

Uczniowie klas 1-3 poznawali poszczególne zwyczaje podczas wykonywania różnych zadań na stacjach zadaniowych - każda z nich była poświęcona innej tradycji. Uczniowie dekorowali wrześniową tytę, klekotali kołatką, stroili moik, nazywali śląskie dania, poznawali elementy stroju ludowego itp. Na koniec wszyscy odśpiewali pieśń dożynkową, a dziewczynki z klasy pierwszej zatańczyły wokół moja.

Uczniowie klas 4-8 z kolei gościli na łąckim odpuście - grupa projektowa i siódmoklasiści przygotowali inscenizację przedstawiającą wyjątkowy w skali kraju zwyczaj naszej ziemi - odwiedziny mikołajowej bandy. Uczniowie ubrani w oryginalne stroje wypożyczone z Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Łąki oraz od prywatnych osób "odwiedziła" rodzinę świętującą odpust. Zgodnie ze zwyczajem, bandzie towarzyszyła muzyka na żywo, w wykonaniu studzienickiego akordeonisty. Później dwuosobowe drużyny wzięły udział szkolnym konkursie kulinarnym "Oberkochmajster". A skoro motywem przewodnim były zwyczaje związane z odpustem, to i wyzwanie kulinarne musiało dotyczyć dania, którego nie może wtedy zabraknąć - śląskigo szałotu. Podczas pracy naszych masterszefów, pozostali uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie o regionalnych obyczajach. Komisja w składzie: Oliwia Piech - uczestniczka programu "Masterszef Junior", Beata Menartowicz - członkini KGW Studzienice, Łukasz Poloczek - pszczyński restaurator, oceniła wszystkie szałoty i wyróżniła trzy dania. Przy okazji pan Poloczek zwrócił uwagę na tradycyjny skład szałotu, ktory powinien być ze skwarkami lub kiełbasą, ale za to bez majonezu. Oprócz wyróżnionych zespołów, wśród uczestników rozlosowano nagrody, które zostały ufundowane przez właściciela restauracji Międzywojenna oraz Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Osobną kategorią była nagroda przyznawana przez publiczność - czekamy na wyniki głosowania.

Dzień Regionalny był podsumowaniem projektu "Obyczaje i tradycje naszej ziemi" przygotowywanego w ramach Wojewódzkiego Konkursu "Edukacja Regionalna w Szkole", w którym nasza szkoła walczy o miejsce w finale.

Dziękujemy naszym gościom i fundatorom nagród za poświęcony czas i zaangażowanie.

[MP]

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!