Święto Edukacji Regionalnej w Koszęcinie - jesteśmy dumni z naszych uczniów!
11 czerwca w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie w ramach ŚWIĘTA EDUKACJI REGIONALNEJ odbywały się dwa finały konkursów regionalnych:
- GALA LAUREATÓW REGIONALNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI "ŚLĄSKIE ŚPIEWANIE" IM. PROF. ADOLFA DYGACZA
- FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU – EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE
W „ŚLĄSKIM ŚPIEWANIU”, którego celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych, nasz zespół regionalny „GRYFNE BAJTLE” został laureatem w kategorii Zespoły Pieśni i Tańca, zaprezentował się na scenie w kompleksie pałacowo-parkowym w Koszęcinie i otrzymał nagrodę od dyrektora Zespołu "Śląsk" Zbigniewa Cierniaka. Nagrodą dla zespołu są trzydniowe warsztaty artystyczne i edukacyjne prowadzone przez artystów i pedagogów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w siedzibie zespołu w Koszęcinie.
Gratulujemy „Gryfnym Bajtlom”, ich Rodzicom, Nauczycielom – przede wszystkim Pani Katarzynie Janik, Danucie Wawrzyczek, Katarzynie Pławeckiej, oraz Pracownikom szkoły za pomoc i dbanie o nasze stroje ludowe.
W tym samym dniu w Koszęcinie obywał się finał VI edycji WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU – EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE, którego mottem są słowa Jana Pawła II „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…”.
Do finału tego konkursu po dwóch trudnych etapach, po wykonaniu wielu zadań, prezentacji i opisu działań szkoły zakwalifikowało się w kategorii szkoły podstawowe pięć szkół, które w opinii jurorów najlepiej realizują edukację regionalną w województwie śląskim:
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach
- Szkoła Podstawowa nr 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzienicach
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zofii Kossak w Pierśćcu
- Szkoła Podstawowa nr 32 im. Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie
- Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gminie Ornontowice.
Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyło hasło "Region - Ludzie - Krajobraz", toteż zadania artystyczne i pytania koncentrowały się na tematach związanych z krajobrazem naszego województwa, z uwzględnieniem zmian jakie w nim zachodzą.
Szkoły miały za zadanie zaprezentować piosenkę z motywem krajobrazu swojego regionu oraz zaprezentować plakat pokazujący zmiany krajobrazu najbliższej okolicy - stan istniejący oraz wizję przyszłości (plakat wiązał się z realizowanym przez zespół projektem edukacyjnym).
Nasz zespół projektowy w składzie: Karolina Pławecka, Zuzanna Piech, Zofia Pławecka, Mikołaj Otręba, Paweł Pudełko, Kacper Sakrajecki świetnie sobie poradził z tymi zadaniami. Kolejne zadania miały postać gry terenowej, podczas której na 5 stanowiskach sprawdzana była wiedza uczniów na temat, m.in. parków krajobrazowych województwa śląskiego, malarzy pejzażystów, krajobrazu w literaturze. Zadania wiedzowe były bardzo trudne, jednak nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie i zdobyli 1. miejsce w konkursie i w nagrodę otrzymali indywidualne dyplomy uznania Śląskiego Kuratora Oświaty i Wojewody Śląskiego, upominki oraz pianino elektroniczne dla szkoły.
Gratulujemy Uczniom oraz Nauczycielom: Zofii Świergolik, Katarzynie Pławeckiej, Katarzynie Janik, Katarzynie Wadas, Marii Bartas.
Na zakończenie odbył się zachwycający koncert edukacyjny "Znasz li ten kraj", Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który był prezentem dla niemal tysiąca dzieci. Był także czas na zwiedzanie pałacu i zabawy w kompeksie parkowo-pałacowym.
Przeczytaj informacje i zobacz zdjęcia na stronie Kuratorium Oświaty
Konkurs Edukacja regionalna w szkole
Śląskie śpiewanie
Koncert Zespołu Śląsk