Konkurs o powstaniach śląskich - PODSUMOWANIE

Rok 2021 jest kolejnym rokiem, w którym szczególną uwagę kierujemy w stronę wydarzeń historycznych związanych z powstaniami śląskimi. W tym roku mija setna rocznica III Powstania Śląskiego.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w rozwiązywanie zadań “Konkursu o powstaniach śląskich”.
Wiemy, że konieczna była pomoc rodziców, rodzeństwa lub nawet dziadków. Chcąc wywiązać się z zadań dodatkowych, musieliście prosić o transport w miejsca, których dotyczyły zadania.

Przedstawiamy podsumowanie konkursu związanego z powstaniami śląskimi.

  • I miejsce - Zofia W. z klasy 2a i Julia K. z klasy 6b

  • II miejsce - Łukasz S. z klasy 4a i Milena S. z klasy 2a

  • III miejsce - Lena K. z klasy 4a

Dziękujemy również za udział : Kasi i Ani Z., Zuzi i Igorowi J., Zosi J., Miłoszowi D. oraz nauczycielkom: Pani Klaudii i Pani Soni.

Rozdanie nagród nastąpi w bezpiecznym i dogodnym terminie.

-------------------------------------------------------------------------

Nasza szkoła zawsze aktywnie włączała się w obchody tych rocznic i w tym roku jest podobnie.

Dlatego postanowiliśmy uaktywnić naszych uczniów, rodziców i nauczycieli w poszukiwaniu w najbliższym środowisku śladów i korzeni związanych z powstaniami i powstańcami. Co tydzień będziemy w tym miejscu publikować jedno zadanie. 

Zachęcamy wszystkich do udziału. Tworzymy dwie kategorie: UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE.

Jeśli potrafisz grać na instrumencie lub potrafisz śpiewać, nagraj swoją interpretację wybranej piosenki powstańczej i prześlij je na podane adresy. Liczymy na Wasze piękne głosy i talenty. Za realizację tego zadania przewidujemy dodatkowe punkty.

Uczniowie z rodzicami i nauczyciele będą zbierali punkty (pszczyńskie notgeldy) za każde zadanie. Na najaktywniejszych i najwytrwalszych czekają nagrody.

Odpowiedzi wysyłajcie na czat prywatny MSTeams (Katarzyna Pławecka) 

lub na emaila: kplawecka@zspstudzienice.pl

ZADANIE 5 (odpowiedź)

Brama triumfalna widoczna na starej fotografii stanęła na rynku pszczyńskim w 1922 roku. Po plebiscycie i III powstaniu śląskim zdecydowano część Górnego Śląska przyłączyć do Polski, m.in. powiat pszczyński. W czerwcu 1922 roku Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło do Pszczyny.
Replika tej bramy stanęła na rynku pszczyńskim w czerwcu 2019 roku podczas inauguracji obchodów 100 rocznicy powstań śląskich.

ZADANIE 5 - ostatnie (odpowiedzi prosimy przesyłać do 1 kwietnia 2021 r.)

Z jakiej okazji i w którym roku na rynku pszczyńskim stanęła brama triumfalna widoczna na fotografii? Replika (kopia) tej bramy stanęła na rynku pszczyńskim także w XXI wieku: W którym roku? Z jakiej okazji?
Dodatkowe punkty otrzymasz jeśli wyślesz nam swoje zdjęcie w miejscu, w którym stała replika bramy triumfalnej.

 

ZADANIE 4 - ODPOWIEDŹ

Oryginalna urna do głosowania w plebiscycie górnośląskim, do której wrzucano albo kartę czerwoną z napisem “Deutschland - Niemcy” albo białą z napisem “Polska - Polen”, znajduje się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie. Muzeum to nosi imię wybitnego Górnoślązaka - Wojciecha Korfantego, stąd jego nazwisko znalazło się w podpowiedzi zaszyfrowanej Alfabetem Morse’a.
Wyniki plebiscytu w Studzienicach:
Głosy za Polską - 314 głosów (93,4% uprawnionych do głosowania)
Głosy za Niemcami - 22 głosy (6,55% uprawnionych do głosowania)

Wyniki plebiscytu w Studzienicach można znaleźć w “Monografii historycznej Studzienice” - s. 40.
Tu znajdziesz inntereaktywną mapę z wynikami plebiscytu: KLIKNIJ

Odpowiedź na to pytanie nadesłało 6 osób.

 

ZADANIE 4 (odpowiedzi prosimy przesyłać do 25 marca 2021 r.)

Na początku XX wieku na Górnym Śląsku mieszkali ludzie różnych narodowości. Jedni czuli się Polakami, inni Niemcami, jeszcze inni nazywali siebie Ślązakami. Sto lat temu, w niedzielę 20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku przeprowadzono plebiscyt, czyli głosowanie. Zapytano dorosłych Górnoślązaków, czy chcą, aby te tereny należały do odrodzonego państwa polskiego, czy do Niemiec.
W związku z plebiscytem górnośląskim mamy pytanie dwuczłonowe:
1) Fotografia przedstawia oryginalną urnę do głosowania podczas plebiscytu. W jakim muzeum w Pszczynie znajduje się ten cenny eksponat?
Wskazówkę powstańcy zaszyfrowali:
// — • — / — — — /• — • / • • — • / • — /— • / — / — • — — //
2) Poszukaj i napisz, jakie były wyniki plebiscytu w Studzienicach.

 

ZADANIE 3 - ODPOWIEDŹ

Fotografia przedstawia Stanisława Krzyżowskiego. Prawidłowe odpowiedzi otrzymaliśmy od 3 osób. Oto informacje jakie przekazali nam o Stanisławie Krzyżowskim uczestnicy konkursu: powstaniec śląski, oficer Wojska Polskiego, dyrygent, współzałożyciel wielu towarzystw śpiewaczych, dyrektor Banku Ludowego w Pszczynie, poseł na Sejm III kadencji.

Stanisław Krzyżowski urodził się 20 października 1893 roku w Tychach. Wraz ze swoimi braćmi był zaangażowany w walkę o włączenie Górnego Śląska do Polski. W 1920 roku uzyskał rangę podporucznika. Za czyny bojowe w trzech powstaniach śląskich został odznaczony Orderem Virtuti Militari. W maju 1920 roku ożenił się z Marią Stryczek. Miał troje dzieci: Tadeusza, Mariana i Teresę. Stanisław Krzyżowski zmarł 3 maja 1933 r. w Pszczynie. Został pochowany na cmentarzu Wszystkich Świętych w Pszczynie. Aby upamiętnić jego zasługi dla Śląska jedna z ulic na Osiedlu Powstańców Śląskich (tzw. Poligon) została nazwana ulicą Stanisława Krzyżowskiego, natomiast w Tychach jest ulica Braci Krzyżowskich.

ZADANIE 3 (odpowiedzi prosimy przesyłać do 18 marca 2021 r.)

Przysięgę od powstańców śląskich pod "Trzema Dębami” odbierał jeden z dowódców przedstawiony na fotografii poniżej. Napisz jego imię i nazwisko oraz minimum 5 informacji o tej postaci.

 

Podpowiedź znajdziecie w linku: LINK

ZADANIE 2 - ODPOWIEDŹ

Scena przedstawia miejsce pamięci narodowej, zwane „Trzy Dęby” (stąd podpowiedzią był dębowy listek). Znajduje się w tzw. dzikiej części parku zamkowego w Pszczynie, nieopodal Pokazowej Zagrody Żubrów.
W tym miejscu latem 1919 roku uczestnicy I powstania śląskiego składali przysięgę:
“Przysięgam Panu Bogu wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dotrzymać tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg”

Prawidłową odpowiedź i zdjęcia otrzymaliśmy od 5 osób. Dziękujemy i zapraszamy do realizacji trzeciego zadania. W odpowiedziach otrzymaliśmy również unikatowe fotografie książeczki wojskowej pradziadka z treścią przysięgi.

ZADANIE 2 (odpowiedzi prosimy przesyłać do 11 marca 2021 r.)

Jaką scenę z czasów powstań śląskich przedstawia poniższy obraz historyczny? W jakim miejscu dzieje się ta scena?

Podpowiedzią niech będzie ten liść. Dodatkowy punkt możesz zdobyć dołączając swoją fotografię z tego miejsca.

ZADANIE 1 - ODPOWIEDŹ

W karczmie Brandysa w Jankowicach (dziś: restauracja Stary Grant”) w sierpniu 1920 roku podczas II powstania śląskiego odbyły się pertraktacje pomiędzy maszerującymi na Pszczynę powstańcami a przedstawicielami Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej - dowództwem wojsk francuskich i włoskich stacjonujących w Pszczynie. Postanowiono rozbroić niemiecką policję i utworzyć policję polsko-niemiecką. W pertraktacjach uczestniczyli polscy przywódcy: J.Kędzior, S.Szopa, J.Mildner i ksiądz J.Kapica.

 

Prawidłową odpowiedź i zdjęcie otrzymaliśmy od 6 osób. Dwie osoby przesłały tylko zdjęcie z właściwego miejsca. Jedna odpowiedź nie była prawidłowa. Dziękujemy i zapraszamy do realizacji drugiego zadania.

ZADANIE 1 (odpowiedzi prosimy przesyłać do 4 marca 2021 r.)

 Kogo i jaką scenę z czasów powstań śląskich przedstawia obraz historyczny?

Przyjrzyj się obrazowi wstawionemu poniżej. Kogo i jaką scenę z czasów powstań śląskich przedstawia? Opisz w kilku zdaniach. Podpowiedź znajdziesz na tablicy pamiątkowej budynku restauracji „Stary Grant” w Jankowicach. Dodatkowy punkt możesz zdobyć, jeśli prześlesz swoją fotografię wykonaną z tablicą pamiątkową w tle.


Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!