Zespół GRYFNE BAJTLE

„Gryfne Bajtle” to dziecięcy, ludowy Zespół Pieśni i Tańca działajacy w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Studzienicach. 

W ramach współpracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach i Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej opiekunami zespołu są Pani Katarzyna Janik (SP2, POPP) i Pani Maria Bartas (ZSP, POPP)

Zespół w roku szkolnym 2017/2018 tworzą uczniowie klas czwartych i pierwszych. 

 

Historia zespołu:

Zespół "Gryfne Bajtle" istnieje od roku 2012, ale jego początki związane są z występami i sukcesami dzieci w przedszkolu. W latach 2012-2015 zespół tworzyli wszyscy uczniowie jednej klasy (rocznik 2005 i 2006). Obecnie są uczniami V klasy i po licznych sukcesach zespół przekazali w ręcę drugoklasistów.


W 2012 roku przedszkolaki zdobyły I miejsce w III edycji Wojewódzkiego Konkursu dla Szkół i Przedszkoli „Edukacja regionalna w szkole”.
Konkurs pod patronatem Wojewody Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty miał na celu wyłonić przedszkola i szkoły, które najlepiej realizują edukację regionalną, pielęgnując tradycję i gwarę oraz kształtując w dzieciach lokalny patriotyzm i poczucie tożsamości z wartościami własnego dziedzictwa.

W roku 2012 dzieci zespół prezentował śląską godkę i tańce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach przed Panią Minister Krystyną Szumilas.
„Gryfne Bajtle” już jako uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Janik realizują autorski program "Ziemia pszczyńska tańcem i pieśnią malowana". Folklor ziemi pszczyńskiej oraz zdobyte umiejętności wokalno - taneczne zespół prezentował na przeglądach: "Śląskie śpiewanie", "Mały Brzym” oraz podczas Gminnych Dożynek 2013.

W roku 2015 zespół został laureatem II miejsca w XXII edycji Przeglądu Piosenki "Śląskie Śpiewanie". Rok później w tym samym przeglądzie otrzymał I nagrodę.

Członkowie zespołu "Gryfne Bajtle" jako laureaci "Śląskiego Śpiewania" w nagrodę uczestniczyli w 3-dniowych warsztatach w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie.

W roku 2016 zespół nagrał płytę "Gryfne Bajtle śpiywajom".

W roku 2018 dwie piosenki z płyty "Gryfne Bajtle śpiywajom": "W Brzozowicach" i "Miała baba kokocika" znalazły się na płycie - cegiełce "Śląskie dzieciom z Aleppo".

Najważniejsze wydarzenia z życia zespołu:

Polecamy blog: Gryfne Bajtle

Współpracujemy
Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!